Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. Kuruluş yıldönümü Elbistan Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlerle kutlandı.
        Kutlamalar 28 Ekim Cumartesi günü saat 13.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu ile başladı. Buradaki program Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fatma Güneş Bostancı, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan Sert, daire amirleri, kurum müdürleri, askeri erkan, emniyet görevlileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.
Elbistan Kaymakamlığımız ve Elbistan Belediyesinin çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
 
  
 
        29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının 29 Ekim Pazar günkü programı Elbistan Kaymakamımız Sayın Tuncay Akkoyun’un saat 09.15’ten itibaren makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Kutlamalar, saat 10.00’dan itibaren Elbistan Cumhuriyet Meydanında devam etti.
 
  
 
        Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun, Cumhuriyetin Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olduğuna işaret etti.
 
 
        Kaymakamımız Akkoyun, “Bugün, Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 94. yıldönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Atatürk'ün 'Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir' diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan erdemli, faziletli insanlar yetiştiren ve erdemli, faziletli insanlara yakışan demokratik iradenin tam ve mükemmel bir ifadesi, aynı zamanda halkın gelişmesini ve yükselmesini sağlayan onları bir bütün kılan yönetim şeklidir” dedi.
        Türkiye’nin güçlü ve istikrarlı bir ülke olma yolunda kararlılıkla ilerlediğini kaydeden Kaymakamımız Sayın Tuncay Akkoyun, şöyle devam etti:
“Türkiye’mizin güçlü ve istikrarlı bir ülke olması yolunda güçlü bir irade ortaya konulmuştur. Gücünü milletimizin ortak iradesinden alan cumhuriyetimiz bugün de içte ve dışta küresel destekli terör örgütlerinin saldırıları karşısında sarsılmıyor. Bu karanlık güçlere karşı cumhuriyetimizin kazandırdığı değer, inanç ve kararlılıkla büyümeye devam eden aziz milletimiz, demokrasiden, birlik ve beraberlikten, kardeşlik hukukundan asla ve asla taviz vermeyecektir. Daha güzel gelecek için, milletimizle birlikte el ele vererek çalışmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet’imizin 93. kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu vatan uğruna feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum” dedi.
        Elbistan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan Mehteran Takımı’nın mehter gösterisinin ardından öğrenciler, şiirler okurken halkoyunları ekibi gösterilerini sundu. Kutlama programı, okulların bando eşliğindeki tören geçişi ile sona erdi.
 
   
 
  
 
        Kutlamalar sonrası Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN ve beraberindeki heyet Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneğini ziyaret etti.