Karaelbistan Mahallesinde bulunan 6 okuldaki dezavantajlı öğrencilerin katıldığı Selçukludan Osmanlıya Gezisi kapsamında Konya-Bursa-İstanbul’u gezen öğrenciler Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN’ a teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
 
 

        Selçukludan Osmanlıya Gezisi kapsamında ziyaret ettikleri tarihi başkentlerde edindikleri gözlemleri aktaran öğrenciler, tarihi başkentlerde aldıkları hediyeyi Kaymakamımız AKKOYUN’ a takdim ettiler. İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt,  Okul Müdürü Mustafa Çayıroğlu ve okul öğretmenlerinin yer aldığı ziyarette geziye katılan öğrenciler proje kapsamında yapılan etkinlikler için teşekkür ettiler.
 

        Kalkınma Bakanlığı’nın Sodes Proje çağrısı üzerine Elbistan Kaymakamlığı Proje Birimine Proje çalışmaları talimatı verdiğini belirten Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, “Bu projelerle özellikle Kalkınma Bakanlığı’nın Sosyal Destek Programları (SODES) kapsamına giren dezavantajlı öğrencilerimizin spor, sanat ve kültürel yönden desteklenmelerini hedefledik. Proje ekibimiz o süreçte yoğun çalıştı. Ve geziye katılan öğrencilerimizin heyecanından anlıyorum ki projelerimiz amacına ulaşıyor. 6 Okulumuzdan 135 öğrencimiz, ki çoğu Elbistan dışına çıkmamış öğrenciler, Konya-Bursa-İstanbul gibi üç önemli şehrimizi ziyaret ederek kültürümüze beşiklik etmiş yerleri tanıma fırsatı buldular.
        Tabi bu gezimiz Kahramanmaraş’ın en büyük bütçeli Sodes projesi özelliği olan  bir etkinlik. Aynı projede 144 dezavantajlı öğrencimizle 2’si sanatsal 4’ü spor olmak üzere kurslarımız da başladı. Bu öğrencilerimizin kurs içerisindeki tüm ekipmanları Kalkınma Bakanlığı’mızca finanse ediliyor. Kurslar kapsamında güreş kıyafetlerinden basketbol formalarına, futbol kramponlarından futbol-voleybol-basketbol toplarına, bağlamalarından kemanlarına hepsi öğrencilerimizin hizmetine sunulmuş durumda. Yine aynı projemizde 1.000 adet kitap alımı ve kitap okuma kampanyaları hazırlığı var. Ayrıca Karaelbistan Mahallemizdeki okullarda eğitim gören öğrencilerimize hizmet verecek bir spor tesisi yapımı ön çalışmaları yapılıyor. Spor ve sanatsal kursların tamamlanması ve spor tesisinin oluşturulması ve akabinde yapılacak dostluk turnuvaları ile projemiz hedeflediği amaca ulaşacaktır.
        Bütün bu çabalar geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimiz için. Burada öğrencilerimizden şunun sözünü de almak isteriz, derslerine daha çok çalışacak, daha çok kitap okuyacak ve başarılarını daha üst düzeylere taşıyacaklar. İnşallah eğitimcilerimiz ve idarecilerimiz bu etkinliklere katılan öğrencilerimizdeki olumlu gelişmelerden bizleri haberdar edecek ve proje ekibimiz de yeni projelerle bu öğrencilerimizin yurtdışını da görme imkânı için yeni projelerde çalışacaklar. Bu güzel projelerin oluşturulmasında, yürütülmesinde ve neticelendirilmesinde emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyor, başarılar diliyorum ” dedi.
 

        Ziyaretin sonunda Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
        Aralık 2017 tarihinde başlatılan proje çerçevesinde Karaelbistan Mahallesindeki 6 okuldan dezavantajlı öğrenciler taranmış olup, 1 yıl sürecek faaliyetler (Kurslar, İl içi/il dışı geziler, kitap okuma kampanyaları, turnuvalar, piknik ve toplantılar) ile 1.000’in üzerinde öğrenciye ulaşılması hedeflenmektedir.