Elbistan’da 3 okulda bulunan Z-Kütüphane’den 1’i de Elbistan Şehit Er Cuma Potuk Yatılı Bölge Ortaokulu'nda açıldı. Yatılı Bölge Ortaokulu’ndaki Z-Kütüphane’nin açılış kurdelesi Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt tarafından kesildi.
 

        Z-Kütüphane’deki öğrencilerle bir süre sohbet eden Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, açılış sonrası yaptığı değerlendirmede, Z-Kütüphane’nin ilçemizdeki eğitime katkı sunacak bir çalışma olduğuna dikkat çekti.
Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN; ”Elbistan’da Şehit Er Cuma Potuk Yatılı Bölge Ortaokulu'nda bulunan Z-Kütüphane’nin açılışını gerçekleştirdik. Z-Kütüphane’ler Milli Eğitim Bakanlığı’nca 2015 yılından itibaren Türkiye geneli yapılmaya başlandı. Şuanda Elbistan’da 3 okulumuzda Z-Kütüphane var. Bunlardan 3.’sünün açılışını bugün Şehit Er Cuma Potuk Yatılı Bölge Ortaokulumuzda gerçekleştirdik.

        ‘Z-Kütüphane’ olarak tanımlanan, zenginleştirilmiş kütüphane, içerisinde internet hizmeti olan, dijital kitap içerikleri ile ( e-kitap, z-kitap ) zenginleştirilmiş, öğrenciye dilediği zaman destek verecek bir yapıda oluşturulmaktadır. Z-Kütüphane’nin içerisinde yaklaşık 1000 adet kitap, 9 adet bilgisayar, yazıcı, satranç takımları, etkileşimli tahta, okuma masaları ve dinlenme köşesi var. Aynı zamanda Fatih Projesi üzerinden internet ağı bağlantısı mevcuttur. Öğrencilerimiz buradan EBA’ya bağlanıp kendi dersleriyle ilgili notlar,  çalışmalar ve dokümanlara rahatça ulaşabiliyorlar. Aynı zamanda öğrencilerimizin Z-Kütüphanelerden iyi ve doğru bir şekilde yararlanmalarını sağlamak için öğretmenlerimiz hizmet içi eğitim de aldı. Z-Kütüphane oluşturulurken, sadece okulların değil bölge sakinlerinin de istifade edebileceği şekilde tasarlanıyor. Bu yönüyle bölge sakinleri adına yapılmış önemli bir çalışmadır” dedi.
        Öğrencilerin rekabet odaklı bireyselleşmelerinden ziyade birbirleriyle işbirliği içinde beraber eğitim ve öğretim almalarının altını çizen Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN; “Öğrencilerimize bir yarış kulvarı içinde, hangisi birinci olacak, hangisi ikinci olacak mantığı ile bakmamak lazım. Milli Eğitim Bakanlığımız da bunu tavsiye etmiyor. Testte ne kadar başarılı olacaklarını ölçmek ve bu anlamda rekabet içinde yetiştirmek yerine beraber kitap okuyan, birbirine bilgi aktarımı yapan, bir arada eğitim alarak gelecek hayata hep birlikte hazırlanan öğrenci profillerini önemsiyoruz. Bu kütüphanelerde de bunu sağlamaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizin Z-Kütüphaneleri ve bütün kütüphaneleri çok iyi kullanmaları gerekiyor. Bu Z-Kütüphane’nin ilçemize kazandırılmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah güzel çalışmalara, hayırlı ve güzel başarılara vesile olur” ifadelerini kullandı.
 
    

        Z Kütüphane açılış törenine katılan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun’a, Okul Müdürü Mustafa Çayıroğlu tarafından buket çiçek yerine Kaymakamımız Akkoyun adına Elbistan TEMA şubesine 10 adet fidan bağışının yapıldığı belge ve sertifikası takdim edildi.
        Z-Kütüphane’nin açılışının gerçekleştirilmesinin ardından Okul Müdürü Mustafa ÇAYIROĞLU tarafından okul mutfağında hazırlatılan aşure, katılımcılara ve öğrencilere ikram edildi.