Kaymakam Tuncay AKKOYUN Elbistan Kent Müzesi Onarım, Teşhir, Tanzim ve Çevre Düzenlemesi inşaatı işini yerinde inceledi.

Elbistan'da eski Hükümet Konağı ve bir dönem polis evi olarak kullanılan tarihi bananının aslına dönüştürülmesi için başlatılan çalışmaları yerinde inceleyen kaymakam Akkoyun, proje kapsamında yapılan çalışmalar tamamlandığında tarihi binanın 'Kent Müzesi' olarak Elbistan'a kazandırılacağını söyledi.

Çalışmaları yerinde inceleyen Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, projenin yüklenici firma yetkililerinden ve proje sorumlularından bilgiler aldı.

Yerel ve kültürel değerlere sahip çıkan bir anlayış içerisinde olduklarını ifade eden kaymakam Akkoyun, Kent Müzesi projesinin tamamlanmasıyla birlikte Elbistan'ın tarihine ışık tutacağını belirtti.

Projenin önemli bir yatırım olduğunu ifade eden kaymakam Akkoyun, "Kent müzesindeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Eski hükümet konağı ve bir dönem polis evi olarak hizmet veren bu tarihi bina ilk inşasındaki görünümünü aldığın kent müzesi olarak bölge halkına ve misafirlerine hizmet verecek. Bina içerisinde dolgu nedeniyle sonradan yapılan, eklenen yapılar kaldırılıyor. Tarihi bina içerisinde ve bahçesinde yaklaşık bir metre kazı yapılacak. Odalar sergi odası olarak tasarlanacaktır. Bahçede eski haline uygun kot farkları ortaya çıkarılarak 7 basamaklı iniş-çıkış merdivenler ortaya çıkarılacaktır. Tüm bu çalışmalar tamamlandığın ise Elbistan bölgesinden çıkartılan tarihi eserler için Müzeler Genel Müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılarak Kent Müzesi bünyesinde sergilenmeye başlayacaktır." dedi.


        Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN Yaklaşık 6 milyon tutarındaki Elbistan Kent Müzesi Onarım, Teşhir, Tanzim ve Çevre Düzenlemesi işinin resmi olarak bitiş tarihi 27 Mayıs 2019 olmasına rağmen işin öngörülen süreden daha kısa bir zamanda bitirileceği müjdesini de verdi.

Bu projenin ilçemize kazandırılmasında büyük emekleri olan 64.Dönem Kültür ve Turizm Bakanı, Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mahir ÜNAL ve Kültür Bakanlığımıza teşekkür ederiz.

İSAY2 Galeri

Resimleri Daha Büyük Görmek İçin Üzerine Tıklayınız