“İmar Planı Değerlendirme Komisyonu, İkinci Toplantısını Elbistan Ticaret ve Sanayi Odasında Gerçekleştirdi.”

        İmar planları ile ilgili itiraz ve sorunların görüşüldüğü İtiraz Değerlendirme Komisyonu, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir başkanlığında ikinci toplantısını Elbistan Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirdi.
Elbistan'a ait İller Bankası tarafından hazırlanan ve askı süreci 25 Ekim’de sona eren 1/1000 ölçekli uygulama imar planları ile ilgili olarak itirazların değerlendirilmesi amacıyla kurulan İtiraz Değerlendirme Komisyonu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile belediye meclis üyelerinin katıldığı toplantıda bir araya geldi.
Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, İller Bankası yetkilileri, DSİ, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy, Mimarlar Odası, Mühendisler Odası, Harita Mühendisleri Odası başta olmak üzere meslek odaları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile belediye meclis üyeleri katıldı.

        Sivil toplum kuruluşlarını bilgilendirmek ve onların da plan üzerindeki görüşlerini dinlemek için Elbistan Ticaret ve Sanayi Odamızda ikinci toplantıyı düzenlediklerini belirten İlçe Kaymakamı Özkan DEMİR, “İlçemizin imar planı üzerindeki teknik konularla ilgili ilk toplantımızı yapmıştık. Bu toplantının ardından gelinen nokta ve atılabilecek adımlara ilişkin belirginleşen konular hakkında sivil toplum kuruluşlarımızı bilgilendirmek ve onların da plan üzerindeki görüşlerini dinlemek için Elbistan Ticaret ve Sanayi Odamızda ikinci toplantımızı gerçekleştirdik. Komisyonumuzun çalışmaları açısından çok faydalı bir toplantı olduğu kanaatindeyim. Toplantıya katılanlar, düşüncesini rahatça ifade etti. Sorun olarak dile getirilen konularla ilgili DSİ, İller Bankası ve planı hazırlayan yüklenici firma yetkilileri tarafından detaylı bilgilendirmeler yapıldı.
        Komisyona ulaşan teknik düzeydeki konuların başında Ceyhan Nehri'nin etrafındaki taşkın koruma alanı geliyordu. Bu konuda DSİ yetkililerimiz gerekli sunumu yaptı. Yine planda semt pazarları ile ilgili talepler vardı. Onlar ilgili notlar da İller Bankası yetkililerince alındı. Planda, şehrin genişlemesinin Yeşilyurt mahallemizdeki tek aks yerine Güneşli, Yunus Emre ve Cumhuriyet mahallelerine de kaydırılması teklifi vardı. Emsal yoğunlukların artırılması ile ilgili görüşler dinlendi. Yeşil alanlar, sosyal donatı alanları, bazı kamu hizmet binalarının şehrin dışına çıkarılması ve küçük sanayi sitesiyle ilgili taleplerin yerine getirilebilirliğine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu” dedi.


       Ayrıca bin yüz atmış beş bireysel itirazın Büyükşehir Belediyesinde görüşüleceğini kaydeden İlçe Kaymakamı Özkan DEMİR, “Çalışmaların 2 ay içerisinde bitirilmesini planlıyoruz. Bin yüz atmış beş adet bireysel itiraz, Büyükşehir Belediyesinde görüşülecek. Komisyonumuz da yukarıda belirttiğimiz ana ve teknik detaylarla ilgili çalışmasını yapacak. Makul talepler telafi edilecek” ifadelerini kullandı.