“ELBİSTAN SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI AİLE DESTEK MERKEZİ (ADEM) ZİYARETİ” 

        15.05.2015 tarihinde faaliyete başlayan ve her yıl yenilenerek devam eden Elbistan Kaymakamlığı Aile Destek Merkezi (ADEM) projesi kapsamında; ilçemizde yaşayan kadınlara gerek meslek edindirme anlamında, gerek ev ekonomisine destek anlamında, gerekse sosyal hayatta kendilerine yer edinebilmeleri anlamında büyük ölçüde katkı sağlayacak sağlık eğitimleri, psikolojik ve sosyolojik eğitimler ile meslek edindirme kursları ve seminerler verilmiş olup, İlçe Kaymakamı Özkan DEMİR yapılan faaliyetleri inceleyerek, proje faaliyet raporu hakkında yaptığı açıklamada;
        İlçe Halk Eğitim Merkezi ve İşkur Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile ortak olarak 2016 yılından beri kadınlara meslek edindirme anlamında 312 saatlik yöresel Maraş Kilim dokuma kursları açılmıştır. Bu kurslardan toplamda 202 kişi faydalanmıştır. Kurs süresince kursiyerlerin temrinlik malzemeleri, öğle yemekleri ve diğer giderleri Aile Destek Merkezince karşılanmış olup, İşkur Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından da cep harçlıkları karşılanmıştır.
        İlçe Toplum Sağlığı Müdürlüğü ve Rehberlik Araştırma Merkezi ile ortak olarak, Anne-Çocuk Sağlığı Eğitimi, Gebelik Eğitimi, Beslenme ve Obezite Eğitimi, Üreme Sağlığı, Kanser Tarama Eğitimi, Çocuk İhmal ve İstismarı, Madde ve Teknoloji Bağımlılığı, Aile içi iletişim ve Şiddet gibi konularda eğitimler verilmiştir. Bu eğitimlere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen Şartlı Gebelik, Şartlı Sağlık ve Şartlı Eğitim Yardımından faydalanan kişilerin katılımı sağlanmıştır. Bu eğitimlere toplamda 2700 kişi katılım göstermiştir.
        2015 yılında KOSGEB ile ortak olarak ev hanımlarına yönelik olarak iki adet girişimcilik kursu açılmış olup toplamda 60 kişi bu sertifikayı almaya hak kazanmış olup kendi iş yerlerini açma noktasında yol gösterilmiştir. 
        Aile Destek Merkezi (ADEM) kapsamında yıllık 250.000 TL bütçeye sahip olduğunu ifade etmiştir.