Elbistan Mutlucan Şeker Fabrikası 2019 Yılı Kampanya Değerlendirme Toplantısı
 
 
2019 yılı şeker pancarı ekimi ve şeker pancarı alım kampanyasındaki oluşacak aksaklıklar ve üreticilerin taleplerini görüşmek amacıyla, 11.02.2019 Pazartesi günü saat 14.00’da Ziraat Odası toplantı salonunda İlçe Kaymakamımız Özkan Demir Başkanlığında, İl Tarım Orman Müdürlüğü yetkilileri, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, Mutlucan şeker Fabrikası sahibi ve yetkilileri, Afşin, Elbistan ve Göksun Ziraat odaları yetkilileri, şeker pancarı üretimi yapılan mahalle muhtarları ve üretici çiftçilerin katılımıyla toplantı yapılmıştır.
Ziraat Odası Başkanları, Muhtarlar ve üretici çiftçiler tarafından Kota devri, posa sorunu, kampanya döneminde randevulu şeker pancarı alımı, tohum ve gübre desteği, avans ödemesi, nakliye ücretleri sorunu, kampanya başlama ve bitiş tarihlerinin bildirilmesi, şeker pancarı alım sözleşmesinin yenilenmesi, fiyatların bildirilmesi hususları dile getirilmiştir.
İl Tarım ve Orman Müdürü tarafından yetkililerin katılımıyla Ankara’da Bakanlık nezdinde yapılan toplantıda, aynı konuların görüşüldüğünü gerekli mutabakatın sağlanarak ilerleyen günlerde eylem planı düzenleneceğini ifade etmiştir.
Mutlucan Şeker Fabrikası sahibi Bakanlıkça Çiftçi Bilgilendirme Sisteminin entegre edilmesi durumunda Ziraat Odaları Başkanları, Muhtarlar ve üretici çiftçiler tarafından dile getirilen sorunların ortadan kaldırılacağını, gerekli duyuruların zamanında duyurulacağını ifade etmiştir.
İlçe Kaymakamımız tüm katılımcılara teşekkür ederek verimli geçen toplantı için tüm kamu sorunlarının takipçisi olmaya devam edileceğinin ifade etmiştir.