Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ihale sürecinin tamamlanmasıyla restorasyon çalışmaları başlatılan Elbistan Kent Müzesi’ni ziyaret ederek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
 
 
        Elbistan’ın tarihi kimliğini yansıtan en önemli eserlerden biri olan ve eski hükümet konağı ile sonrasında polisevi binası olarak hizmet veren 1920’de inşaa edilen tarihi binanın Kent Müzesi’ne dönüştürülmesini öngören restorasyon çalışmaları başladı. Restorasyon projesi kapsamında bina, ilk günkü haline dönüştürülecek. İnşaa edildiği günden bugüne kadar geçen süre içerisinde tamiratlar ve onarımlar nedeniyle yaklaşık 1 metre kadar dolgu yapılan bahçesi de eski haline getirilecek.
        Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen tarihi binadaki restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen ve yüklenici firma yetkililerinden bilgi alan Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, “Kent Müzesi’nin Elbistan’a tarihi ve kültürel anlamda büyük katkı sunacağını söyledi.
 
 
        Kaymakamımız Akkoyun, “Elbistan’ımızın tarihi binasında bir restorasyon çalışması yapılıyor. Bu tarihi binamızla ilgili uzun süredir planlama çalışmaları devam ediyordu. Polisevi olarak kullanılan bu bina, yaklaşık 100 yıllık tarihe sahip. Bir süre hükümet konağı olarak kullanılmış; son olarak da polisevi olarak hizmet vermiş. Yakın zamanda polisevinin kapatılmasıyla birlikte aslına uygun olarak tekrar restore edilmesi, aslına dönüştürülmesi amacıyla bir ihale yapıldı. Ağustos 2017’de yapılan ihalenin kesinleşmesiyle birlikte mevcut binamızda çalışmalar başladı” dedi.
        Restorasyon projesinin içeriği ile ilgili de bilgiler aktaran Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun, taş binanın orijinal halinde olmayan tüm eklentilerin kaldırılacağını kaydederek şöyle konuştu: “Ön hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte binadaki çimento esaslı derzler ve yapılar sökülecek. Çünkü bu imalatlar daha sonradan yapılmış ve binanın aslını bozan imalatlar. Beton yapılar söküldükten sonra binanın duvarları güçlendirilecek. Güçlendirme için özel bir malzeme kullanılacak. Çelik döşeme yapılacak. Bununla birlikte ahşap döşemeler de yerleştirilecek. Tavandan tabana kadar da temizlik yapılacak. Bina içine sonradan yapılan ters tavan, tesisatlar ve döşemeler aslına uygun hale getirilmesi amacıyla tamamen sökülecek. İlerleyen zamanlarda da oda genişletilmesi ve daraltılması amacıyla sonradan yapılan imalatlar da sökülecek. Döşeme ve tavan, ahşapla kaplanacak. Restorasyon çalışması yapıldıktan sonra müze teşhir ve tanzimi için de tüm imalatlar yapılacak. Kent Müzesi’ne dönüşecek bu tarihi ve özel binamızdaki çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teşhir edilecek eserleri getirmesi ile son bulacak.”
        Kaymakamımız Akkoyun, “Vatandaşlarımızın dikkatini çekecek bazı imalatlar olacak. Binamızın önünde yaklaşık 1 metrelik kot farkı eski haline getirilecek. Mevcut binamıza 6 basamakla çıkacağız. Sonradan 1 metre ya da daha fazla yapılan dolgu sökülecek. Elbistan’ımıza inşallah güzel bir eser kazandıracağız. Tamiratlar ve zaman içerisindeki bozulmalar ortadan kaldırılacak. Tüm bu çalışmaların tamamlanmasıyla güzel bir Kent Müzesi kazandırmış olacağız. Elbistan’ımızın gelişmesi, kalkınması ve büyümesi için gayret ediyoruz. Eğitimden sağlığa, karayollarından spora kadar bu gelişmeler sağlanırken; ticaretimiz gelişirken aynı zamanda da tarihi ve kültürel dokuyu bozmadan, tarihine barışık ve sahip çıkan bir Elbistan hedefimiz ve hayalimiz. İnşallah, şehrimizin merkezinde; şehrimizin kimliğini yansıtacak, mimari dokumuzu yansıtacak ve eserlerimizi de rahat bir şekilde gururla sergileyeceğimiz önemli bir yapıyı Elbistan’ımıza kazandırmış olacağız.
        Bu eserin, bu şekilde kazandırılması noktasında başından beri bize fikir veren, ihalenin yapılmasında ve bu hale getirilmesinde 64. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mahir Ünal Beyefendi’nin çok büyük emekleri var. Kendisine teşekkür ediyoruz. Elbistan’ımıza güzel bir eser kazandırılması noktasında ‘Bismillah’ diyoruz. Sonu da inşallah hayırlı olur” ifadelerinde bulundu.