21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Elbistan’da vatandaşlara 143 bin adet fidan dağıtımı gerçekleştirildi. Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN’ un katılımıyla Elbistan Orman İşletme Şefliği önünde düzenlenen törende vatandaşların ilgisi büyüktü.
        Fidan dağıttığı vatandaşlardan daha çok ağaç dikmelerini isteyen Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, fidan almak için sıra bekleyen çocuklara da, her yıl yaşları kadar fidanı toprakla buluşturmalarını tavsiye etti.
 
  
 
        Fidan dağıtımı sonrasında değerlendirmelerde bulunan Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, “Orman Haftası münasebetiyle tüm Türkiye’de, Sayın Cumhurbaşkanımızın da çağrısıyla ve himayelerinde daha yeşil ve yaşanılabilir Türkiye projesine bizler de burada destek veriyoruz. Elbistan’ın nüfusu 143 bin. Biz de bu nüfusun temsili olarak 143 bin fidan dağıtıyoruz. Getirilen bu fidanlar, dikim şekli de anlatılarak vatandaşlarımıza teslim ediliyor. İnşallah bunlar en kısa sürede toprakla buluşacaktır” dedi.
        Elbistan’daki ağaçlandırma çalışmaları hakkında da bilgi veren Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, şöyle konuştu:
“Elbistan’ımızda fidan dikimi ve ağaç popülasyonunun artırılması noktasında çok önemli projeler uygulanmasına rağmen yapılacak çok işimiz var. İnşallah bu eksiliklerin kısa sürede tamamlanmasını bizler de arzu ediyoruz. Elbistan Kaymakamlığı olarak yaklaşık 3-4 yıldır Orman Bölge Müdürlüğümüz ve Orman İşletme Müdürlüğümüzle beraber 3,5 milyon civarında fidan diktik. Bu fidan dikimi, toprak işleme ve etrafı da çevrilerek çok güzel bir çalışma oldu. Yine bunların yanında 3-4 yıl içerisinde vatandaşlarımıza teslim ettiğimiz toplam fidan sayısı da 1 milyona yaklaştı. Ağaç sevgisinin, fidan sevgisinin 7’den 70’e tüm vatandaşlarımız tarafından sahiplenilmesi, gelecek nesillere aktarılması önemli. Elbistan, coğrafi olarak çok güzel bir konumdadır. Böyle güzel bir şehir niye ormanlarla kaplı olmasın.
 
      
 
        Bütün vatandaşlarımız, özellikle bahar aylarında fidan dikimi noktasında ellerinden gelen desteği göstersinler. Fidan temini noktasında bizler, Orman İşletme Müdürlüğümüz her türlü desteği vermeye hazırız. Fidanların toprakla buluşturulmasında büyük çaba sarf ettiğini bildiğim Orman İşletme Bölge Müdürlüğümüze, Elbistan Şefliğimize, muhafaza memurlarına, fidan dikiminde çalışan işçilerine kadar hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Daha güzel, daha yaşanılabilir, daha yeşil ormanlarla kaplı Elbistan için bu günleri seferberlik günü olarak kabul edelim. Hep birlikte el ele verelim ve daha çok fidan dikimi için gayret gösterelim” ifadelerini kullandı.
        Elbistan Orman İşletme Şefi Ceyhun Alkan da, vatandaşlara dağıttıkları fidanların nasıl dikilmesi gerektiği konusunda teknik bilgiler verdi.
        Fidan alan vatandaşlar ise, bu projede emeği geçen herkese teşekkür ettiler.