Elbistan Kaymakamımız Tuncay Akkoyun, 2 Ocak 2017 tarihi itibarı ile tüm Türkiye’de başvuruları alınmaya başlayan yeni kimlik kartı müracaatını yaptı.

        Elbistan İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gelen Kaymakamımız Tuncay Akkoyun, biyometrik fotoğraf, parmak izi ve avuç içi tarama özelliklerine sahip cihazlar kanalı ile başvurusunu tamamlandı.
 
 
        Kaymakamımız Tuncay Akkoyun, başvurusunun ardından yaptığı açıklamada; “Yeni kimlik kartının vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak kolay taşınılabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkân vermeyen özelliklerle, biyometrik unsurları da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandığını” söyledi.

        Kaymakamımız Tuncay Akkoyun konuşmasında; “Tüm Türkiye’de 2 Ocak 2017 tarihi itibariyle uygulamaya geçen yeni kimlik kartlarının şahsi müracaatı için ben de İlçe Nüfus Müdürlüğü’müze geldim ve müracaatımı yaptım. Sizlerin de bildiği gibi daha önce pilot bölge olarak uygulanan bu sistem, 2 Ocak itibarı ile tüm Türkiye’de uygulanmaya başladı. Yeni kimlik kartları görüntü itibarı ile kredi kartı büyüklüğünde, oldukça güzel tasarlanmış, aynı zamanda güvenlik bakımından herhangi bir usulsüzlük ve kötü amaçlı kullanıma karşı fırsat vermeyecek üstün özelliklere sahip. Yeni kimlik kartlarımızı aynı zamanda Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından güvenlik sistemleri oluşturulan bir karttır. 

        Gelişen ve değişen dünyada, teknolojiye ayak uydurma ve aynı zamanda vatandaşlarımızın daha güvenli yaşamalarını sağlama açısından yeni kimlik kartları önemli bir ihtiyaçtı. Vatandaşlarımız da müracaatlarını yapıyorlar. İşlemler 3-5 dakika içerisinde bitiyor. İnşallah en kısa sürede bu çalışma tamamlanır ve vatandaşlarımız yeni kimlik kartlarına kavuşur. Türkiye Cumhuriyeti Yeni Kimlik Kartlarında emeği geçen, Türk mühendislerimiz ayrıca teşekkür etmek istiyor, memleketimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.