Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN, Elbistan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde kurulan Aile Destek Eğitim Merkezini ziyaret etti.
 
 
        Kursiyerlerin çalışmalarını inceleyen Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN kursiyerlerle sohbet ederken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürü Dilek OTLUTEPE’ den çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Elbistan Aile Destek Eğitim Merkezi’nde eğitim gören kursiyerlerle sohbet eden Elbistan Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN kursiyerlere Elbistan Aile Destek Eğitim Merkezi’nin hedefleri ve çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.
        Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN yaptığı açıklamada;
        “Elbistan Kaymakamlığı’mız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde oluşturduğumuz Aile Destek Eğitim Merkezi 2015 yılı Mayıs ayından beri İlçemizde hizmet vermektedir.
        Türkiye geneli hizmet veren Aile Destek Eğitim Merkezi sayısı 72 iken, ilimiz sınırlarında sadece Elbistan İlçemizde vardır. Aile Destek Merkezleri; İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, İlçe Toplum Sağlığı Müdürlükleri, Rehberlik ve Araştırma Merkezleri, Halk Eğitim Merkezleri gibi kurumlarla işbirliği yaparak kendi bünyesinde ev kadınlarına yönelik çeşitli kurslar düzenlemek üzere ev kadınlarının hem ev ekonomisine katkı sağlamalarını hem de sosyal hayatta aktif yer almalarını hedeflemektedir.
        Açılışından bugüne kadar Elbistan Aile Destek Eğitim Merkezimizde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR ile yapılan ortak çalışma ile 2016 yılından itibaren toplam 6 adet Maraş Kilimi dokuma kursu açılmıştır. Bu kurslarda 80 kursiyer eğitim görmüştür.
Ayrıca Aile Destek Eğitim Merkezimizde İlçe Toplum Sağlığı Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak olarak Anne Çocuk Sağlığı, Kanser tarama, Aile sağlığı, Obezite, Madde bağımlığı, Ergenlik Çağındaki Çocuklar ve Aile gibi çeşitli konularda ev kadınlarına eğitimler verilmektedir.
        Kursiyerlerimize kurs süresince İŞKUR tarafından günlük belli miktarlarda ücret verilmektedir. Kursiyerlerimizin seçimini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımıza kayıtlı ihtiyaç sahibi kişiler içerisinden İŞKUR ile ortaklaşa yapılan mülakat sonucu belirliyoruz.
        Şuan devam eden kursumuz 39 gün sürecek olup, 17 kursiyerimiz eğitim görmektedir. Bugün ortaya çıkan el emeği göz nuru çalışmaları gördükçe çok mutlu oluyoruz. Bu güzel eserlerin ortaya çıkmasında emeği geçen kursiyerlerimizi, kurs hocalarımızı ve Aile Destek Eğitim Merkezi yöneticilerini kutluyorum. Kursiyerlerimizin ürettikleri çalışmaların değerlendirilmesi hususunda da her türlü desteği vereceğiz. Kolay gelsin, elinize emeğinize sağlık” dedi.
 
   
 
        Aile Destek Eğitim Merkezinde eğitim gören ev kadını kursiyerler Merkezin hizmetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirerek,  desteklerinden ötürü Kaymakamımız Tuncay AKKOYUN’ a teşekkür ettiler.