Afşin-Elbistan A Termik Santrali Vatandaş Şikayet ve Temennilerini Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.
 
 
Elbistan Kaymakamımız Özkan DEMİR başkanlığında Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile AEL Kömür İşletmesini 20 yıllığında devralan Çelikler Holding yetkilileri ile istihdam, çevre kirliliği ve göçük iddiaları başta olmak üzere kamuoyu gündemindeki birçok konunun masaya yatırıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
Elbistan Kaymakamlığı toplantı salonundaki görüşmede, kamuoyunun taleplerinin değerlendirildiği toplantıda Afşin-Elbistan Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Erdal Karakaş, AEL Koordinatörü Süha Dinç ve AEL Takip Koordinasyon İşletme Müdürlüğü yetkililerince şikayet ve talepler görüşülmüştür.
İlçe Kaymakamımız Özkan DEMİR başkanlığındaki toplantıya, Elbistan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan SERT, Afşin İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı İsmail Serhat ÇAKAR, Çoğulhan Karakol Komutanı Abdurrahman ÜNİŞEN’le birlikte şirketin üst düzey yetkilileri AEL Takip Koordinasyon İşletme Müdürlüğü yetkilileri ve santral çevresindeki mahallelerin muhtarları katıldı.
Afşin-Elbistan Elektrik Üretim A.Ş.’nin üst düzey yetkilileri, en çok tartışılan konuların başında gelen istihdam noktasında devirden sonra istihdam ettikleri bin 306 kişinin yüzde 95’ini bölge insanı olduğunu belirttiler. Diğer illerden işçi alındığı yönündeki izlenimi ortadan kaldırmak için de personellerin tek tek hangi illerden geldiğine ilişkin de istatistiki rapor sunmuşlardır. Şirket yetkilileri, santral bacalarından Çoğulhan ve Alemdar Mahalleleri’ne kül yağması ile ilgili de, sistemi kurulumuna yakın bir değerde çalıştırmak için olağanüstü efor sarf ettiklerini belirterek, “İnsan sağlığını hiçe sayarak üretim yapalım şeklinde bir anlayışımız asla yok” diye konuştular. Şirket yetkilileri, rehabilitasyon ile ilgili sürecin de muhtemelen 12-14 ay içerisinde başlayacağının bilgisini verdiler. Kömür sahasında göçük olabileceği yönündeki iddiaların ise doğru olmadığı bizzat AEL Takip Koordinasyon İşletme Müdürlüğü yetkililerince yalanlandı. Mahalle muhtarları ise, yıllardır santralin külünü yuttuklarını vurgulayarak mahallelerinin taşınması konusuna öncelik verdiler.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, santralle ilgili sorunların çözümü noktasında çaba içerisinde olduklarını belirtti.
İlçe Kaymakamımız Özkan DEMİR’ in yaptığı değerlendirmede;
Devrin akabinde vatandaşlarımızın bizlere ilettiği konular var, kamuoyunda paylaşılan konular var, sıkıntılar var. Kül meselesi, istihdamla ilgili bazı konular başta olmak üzere geniş kapsamlı bir toplantı düzenledik. Vatandaşımızın tansiyonu geçtiğimiz hafta bayağı yükseldi. Vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek ve firma yetkilileri ile de fikir alışverişinde bulunmak istedik. Biz, bir aileyiz. Meseleleri aile içinde konuşarak, sıkıntılarımızı da olabildiğince aile içerisinde çözmeye çalışalım niyetiyle bu toplantıyı yapıtık. Şirket yetkilileri, kül meselesinde sözleşmeye uygun bir şekilde sorumlulukların zaman içerisinde hızlı bir şekilde yerine getireceklerini ifade ettiler, dedi. Önceliğimizin vatandaşımızın temiz bir havada yaşamasının sağlanması olduğunu ifade etmiştir.